יום שבת, 9 ביוני 2012

נטמעים בשטח: יחידת המסתערבים של מג"ב


נטמעים בשטח: יחידת המסתערבים של מג"ב

יחידת המסתערבים של משמר הגבול (ימ"ס) ביצעה אינספור מבצעים מוצלחים שאי אפשר לדבר עליהם, והכל מבלי לעורר חשד. חטיפות, נטרול מחבלים, חיסולים: כל מה שאפשר לספר על הפעילות המסווגת


הבאת מודיעין, חטיפות, נטרול מחבלים, חיסולים, טיפולים בהפרות סדר ומעצרים: המשימות שממלאת יחידת המסתערבים של משמר הגבול, בשטח עוין ובתנאים קשים, לא הופכות פשוטות יותר כאשר הפעילות מתבצעת תוך היטמעות באוכלוסייה המקומית.
יחידת העילית פועלת משנות ה-90 תוך שימוש בשיטות הסוואה, היטמעות בשטח והתחפשות, וכל זאת על מנת להגיע הכי קרוב ליעדים מבלי לעורר חשד. פעילות הלוחמה בטרור מתאפיינת בצוותי פעולה קטנים המפעילים תחבולות כנגד מטרות, תוך שימוש במודיעין ושיתוף פעולה עם יחידות אחרות. תוך הכשרתם, לומדים לוחמי הימ"ס את מנהגי הכפרים השונים, את דרך הדיבור, על החמולות ועל יחסי הכוחות ביניהן, ומנצלים את המידע הקריטי להסתערבות.
יחידת המסתערבים של מג''ב באימון (צילום: דובר צה"ל ,אתר צה"ל)
פועלים בשטח עוין ובתנאים קשים. יחידת המסתערבים של מג"ב באימון
צילום׃  דובר צה"ל

סמל היחידה: בסיכת הימ"ס משולבות כנפיים יחד עם חרב ועם סמל מג"ב, מגדל שמירה המתנשא מעל מצודת טיגרט, המסמל כוח, עוצמה ונחישות.
ימ"ס
כוח, עוצמה ונחישות. סמל הימ"ס

שיעור היסטוריה: עם פרוץ האינתיפאדה הוטל הן על צה"ל והן על מג"ב להפחית את רמת האלימות בשטחים. במסגרת זו הוקמה הימ"ס, לצד יחידות המסתערבים דובדבן ושמשון. הקמת הימ"ס הוטלה על רפ"ק אלי אברם, בוגר היחידה ללוחמה בטרור, שהתמנה למפקדה הראשון של הימ"ס באזור יהודה ושומרון. ב-1991 נהרג אברם בעת ניסיון פריצה לבית במזרח ג'נין. על כך הוענקו לו לאחר נפילתו עיטור האומץ והגבורה של המשטרה וכן צל"ש מפקד פיקוד המרכז.
מרבית המידע אודות פעילות הימ"ס נותרת חסויה. לזכותם של הלוחמים נזקפים מאות מעצרים מוצלחים של מחבלים, ופעילות מבצעית אינטנסיבית רבה. לאורך השנים זכו היחידות השונות בימ"ס במגוון צל"שים, על פעילות יוצאת דופן בלחימה בטרור ועל הפגנת תעוזה, אומץ, דבקות במשימה וקור רוח.
מבנה: יחידת המסתערבים, הפועלת במסגרת משמר הגבול ובכפיפות לשב"כ, מורכבת ממספר יחידות משנה הפזורות בארץ לפי אזורים ומרחבים. ימ"ס איו"ש פועלת באזור יהודה ושומרון תחת פיקוד צה"ל ושירות הביטחון הכללי, ומתמחה בלוחמה בשטח בנוי; ימ"ס ערבה פעלה בעבר ברצועת עזה, אך לאחר ההתנתקות עברה לפעילות נגד מחבלים המנסים להיכנס לישראל מעזה או ממצרים; וימ"ס ירושלים פועלת בתחום מחוז ירושלים ומתמחה בעבודה מסוערבת באוכלוסייה אזרחית.
תנאי קבלה: פרופיל 82-97 ללא סעיפים פוסלים. יש לתעדף בשאלון ההעדפות את "משמר הגבול (מג"ב)"; להתגייס למשמר הגבול; לעבור את גיבוש ימ"ס, הנערך לאחר טירונות בת ארבעה חודשים. הגיבוש נחשב לקשה ולמאתגר, אורך שלושה ימים וכולל מאמצים פיזיים ומנטליים ומבחני אמינות; וכן לעבור סיווג ביטחוני. לוחמי הימ"ס נדרשים להתחייב לשנת קבע לפחות.
אין קשר בין מספר יחידות הערבית שנלמדו בתיכון או המראה החיצוני ובין קבלה ליחידה. בניגוד לשמועות, אין דרך להגיע לימ"ס מגיבוש צנחנים.
הכשרה: לאחר שהחיילים עוברים את טירונות מג"ב (רובאי 05) בת 16 השבועות, הכוללת תכני קליעה, לוחמה בטרור, חבלה, קשר, שדאות ועוד, הם עוברים את גיבוש הימ"ס ומתקבלים ליחידה. במסגרת קורס ימ"ס בן 13 שבועות המתקיים בבה"ד משמר הגבול, עוברים החיילים הכשרות שונות, תוך מתן דגש רב למגע פיזי ומגע קרוב: לוחמה בטרור, שליטה והפעלת כלי נשק שונים, קרב מגע, לוחמה פנים אל פנים, לוחמה בשטח בנוי ועוד. ההכשרה כוללת גם שבועות ייעודיים בתחומי ההסוואה, ההסתערבות והלוחמה הזעירה. לאחר סיום הקורס מתקיימת השלמה יחידתית ביחידה אליה מגיע הלוחם, הנמשכת מספר חודשים. אז נדרשים מירב הלוחמים לצאת לקורס מפקדים כחלק מהמסלול, בסיומו יוכשרו ברמת רובאי 08.
יחידת המסתערבים של מג"ב באימון (צילום: דובר צה"ל ,אתר צה"ל)
אין קשר בין המראה החיצוני ובין קבלה ליחידה. הימ"סניקים מתכוננים להסתערבות
צילום׃  דובר צה"ל

ובסדיר: כלל המשרתים ביחידת המסתערבים הם שוטרים בקבע או בסדיר. לאחר סיום המסלול נהנים הלוחמים מתנאי ת"ש טובים יחסית, עוברים אימונים בעצימות גבוהה ויוצאים לפעילויות מבצעיות אינטנסיביות ומורכבות, אליהן הם מוקפצים לעתים, כלומר ניתנת להם התרעה קצרה. הפעילות נערכת בעיקר באיו"ש ובמזרח ירושלים. היחידה פועלת גם במישור הפלילי, בעיקר באזור הנגב, הגליל והערבה, בתפיסת הברחות, במעצר סוחרים סמים וכן הלאה. באחרונה החלה היחידה לפעול גם בשיתוף עם משטרת ישראל, במבצעים מורכבים גם בתחומי הקו הירוק. לוחמי הימ"ס פועלים כמסתערבים בחלק מהמבצעים.
יציאות: לאחר המסלול, היציאות הביתה לא רעות בכלל ויכולות להגיע גם לחמשושים – תלוי בסד"כ וברמת הכוננות.
תפקידים במסגרת היחידה: תפקידי הלוחמים השונים מסווגים. בנוסף להם משרתים ביחידה גורמים בתפקידי שלישות, מנהלה, לוגיסטיקה וכדומה.
נשק ואמל"ח: מסווג.


מדים: הלוחמים נעים במדי מג"ב, מדים אפורים-ירוקים, עם נעליים שחורות וסיכת ימ"ס. לעתים הם נעים על אזרחי מטעמי ביטחון שדה, ונושאים אקדח.
שילוב בנות: בנות משרתות בימ"ס בתפקידים תומכי לחימה.
המרוץ לרמטכ"לות: עדיין לא הפך לוחם ימ"ס לרמטכ"ל – אולי כיוון שלא מדובר ביחידה צה"לית אורגנית.
כולם יודעים ש: הסיסמה הלא רשמית של הימ"ס היא, איך להגיד, שנויה במחלוקת: "כשהאדמה תרעד והברק יכה - כל אם ערבייה תבכה". הסיסמה הזו היא אחת הסיבות לחילוקי הדעות על נחיצותן של יחידות המסתערבים ככלל. רבים רואים בהן יחידות חיסול מסוכנות, הפוגעות במידה כזו או אחרת באישיותם של הלוחמים. מצד שני, רבים טוענים כי יעילות לוחמי הימ"ס לא יכולה אפילו להימדד, שכן מאז הקמתה ביצעו לוחמיה אלפי פעולות שהסתיימו בהצלחה כבירה – ואין לדעת מה היה קורה אילולא הפעולות הללו. כך או כך, הימ"ס עדיין נחשבת ליחידת עילית נחשקת שמגרה את הדמיון. כיחידה שרוב פעילותה מסווגת, דווקא חשיפת נתן בשבקין, מתמודד ב"הישרדות", כלוחם ימ"ס לשעבר, תרמה גם היא לפופולריות היחידתית.

יום סיירות וגיבושים

יום סיירות וגיבושים (שייטת 13,סיירת מטכל,שלדג,טייס)
יום סיירות הינו יום שדה המיועד לבנים בלבד המיועדים לשירות ביחידה קרבית ומעוניינים להתנדב לשירות בסיירת מובחרת,
יום הסיירות מועבר על ידי יוצא סיירות מובחרות בעיקר על ידי יוצאי שייטת 13 וסיירת מטכל
יום הסיירות נמשך בין יום ליומיים (תלוי מזג אוויר) כאשר רובו נערך בתנאים פיזיים קשים הכוללים זחילות
ריצות ספרינטים ועליות דיונה. על ידי המאמץ הפיזי הרב המדריכים בודקים את האופי של המלשב ואת מידת התאמתו לסיירת\יחידה מובחרת
יום הסיירות הינו יום ממיין שבסופו מקבלים המלשבים הנבחרים גיבושי המשך בהתאם להתאמתם לאחת הסיירות\יחידות מובחרות
היחידות הממיינות ביום הסיירות: שייטת 13 קומדנו הימי של חיל הים,מדובר ביחידה מובחרת האחראית בעיקר על גזרת הים,סיירת מטכ"ל יחידה השייכת לחיל המודיעין ויעודה מסווג,שלדג יחידת קומנדו של חיל האוויר,קורס חובלים אשר מכשיר את דור העתיד של קציני שייטת 7צוללות ושייטת 3ספינות
לא כל אחד מתאים לשירות ביחידה מובחרת\סיירת,השירות הינו שירות קשה משמעותית פיזית ומנטלית
לכן סיירות ויחידות אלו מבצעות בדיקות קפדניות על ידי מיוני גיבוש וימי סיירות הנמשכים בין כמה ימים לשבוע.
ישנם גיבושים רבים ליחידות מובחרות רבות,תוכלו לקרוא אודות הגיבושים באתר
רשימת גיבושים עיקריים בצה"ל : גיבוש סיירת מטכל, גיבוש טייס, גיבוש שייטת 13,גיבוש שייטת 7 (צוללות),גיבוש שייטת 3(סטילים),גיבוש יחטיות(יחידות סיור), גיבוש יהלום (סיירת מובחרת של ההנדסה הקרבית), גיבוש חובלים.
הגיבוש בצהל נחשבים לקשים בעולם הכוללים מאמץ פיזי רב,הגיבוש נמשך
הגיבוש יחידה נמשך בדרך כלל בין כמה ימים לשבוע כאשר המאמץ הפיזי בו מכריע רבים.
יחידת הקומנדו הימי של צה"ל "שייטת 13" נחשבת לאחת היחידות הטובות בעולם. מסלול הלוחם ביחידה נחשב למסלול ארוך מאוד וקשה ונמשך שנה ושמונה חודשים. בשייטת 13 מחפשים קור רוח. מנטליות חזקה, סיבולת והעיקר להיות עצמכם כל אלו מרכיבים בשייטת מרקם אנושי מעולה ושירות מעניין בסיירת


 
eXTReMe Tracker
הכנה לצו ראשון. תפקידים, קורסים, מיונים, תאריכי גיוס, רשימת ציוד, טירונות, חיל השריון, חיל רגלים (חי"ר), חיל תותחנים, חיל הנדסה (הנדסה קרבית), חיל הים, חיל הרפואה, חיל האוויר, חיל החימוש, חיל שלישות, חיל החינוך, חיל המודיעין, מג"ב, גולני, אגוז, שלדג, סיירת מטכ"ל, 669, דובדבן, עוקץ, חובלים, קצין העיר, בית החייל, משכורת צבאית, חר"פ, גימלים, קצונה, הנחות לחיילים, עבודה מועדפת, פיקדון אישי, מענק שחרור, כנס משתחררים ועוד.

סיירות

יום סיירות,גיבוש מטכל,גיבוש שייטת,גיבושים,כושר קרבי,גיבוש חובלים,שייטת 13 ,סיירת מטכל,יום סיירות ינואר,קרבי,צהל,תוכנית אימונים ליום סיירות,תוכנית אימונים,תאריך גיוס,מאמרים על גיבושים,מאמרים

סה"כ צפיות בדף