יום שבת, 9 ביוני 2012

סיירת אגוז


אגוז: יחידת הקומנדו של זרוע היבשה

סיירת אגוז משמשת ככוח איכותי ייעודי נגד לוחמי הגרילה של חיזבאללה בדרום לבנון, אך פועלת במקביל בכל הגזרות. הכירו את לוחמי אגוז, השונים במקצת מחיילי גולני האחריםאגוז
חבצלת, חרב וקרני אייל. סיכת לוחם אגוז
אגוז - אנטי גרילה ולוחמה זעירה - היא יחידת הקומנדו של זרוע היבשה. היחידה ההתנדבותית המובחרת היא חלק מחטיבת גולני, ופועלת תחת פיקוד הצפון. במקור נועדה אגוז להילחם בטקטיקת הגרילה של ארגון חיזבאללה ברצועת הביטחון בדרום לבנון, ובתקופה בה צה"ל שהה בה נטלה היחידה חלק במאות פעילויות מבצעיות מוצלחות בהן תפיסת אמל"ח, פגיעה בתשתיות מחבלים וחיסולם.
אגוז מתמחה בלוחמה זעירה - סגנון לחימה בטווח קצר בו נדרשת פעילות תקיפה אגרסיבית ומיידית, בשטח סבוך, בשדאות ובהסוואה, תוך שימוש ברימונים ועוד. הניסיון שצברה היחידה בלחימה מול כוחות לא סדירים תרם רבות לתורות הלחימה של חטיבות החי"ר והיחידות המיוחדות בצה"ל.
כיום אגוז היא יחידה ניידת ללא גזרה מיוחדת, הפועלת בכל מקום. אחרי יציאת צה"ל מדרום לבנון נשמעו קולות שקראו לפרק את היחידה, אך אגוז הוכיחה את עצמה מאז לא רק במלחמת לבנון השנייה אלא גם בפעילות אינטנסיבית בגבול הצפון, ביהודה ושומרון ובדרום. אגוז הביאה לסיכול אינספור פעולות טרור וללכידת מבוקשים רבים, וזכתה לקבל את צל"ש הרמטכ"ל פעמיים.
סמל היחידה: במרכז סמל יחידת אגוז מוצבת חרב. משני צדיה קרני אייל הצפון, שנמצא גם על סמל פיקוד הצפון.
שיעור היסטוריה: יחידת אגוז הוקמה לראשונה בשנת 1956 כסיירת של פיקוד הצפון, ומטרתה הייתה לפעול בעורף האויב הסורי, במקרה שהסורים ייחלצו לעזרת מצרים בעקבות מבצע קדש. היחידה הורכבה מחיילים דרוזים בלבד, ותפקידם היה לחדור לסוריה ולהמריד את הדרוזים נגד השלטון, כדי לרתק את הסורים לענייני פנים. הסורים לא הצטרפו ללחימה, וסיירת אגוז שולבה בפעילות הביטחון השוטפת בצפון.
אגוז פורקה בשנת 1957, לאחר שכוח היחידה נתקל במארב של משמר הגבול באום אל-פאחם ואחד מחיילי הסיירת נהרג מאש ידידותית. היחידה הוקמה מחדש בשנת 1964, כשתפקידה העיקרי היה אבטחת המוביל הארצי; שלוש שנים לאחר מכן הפכה אגוז לגדוד הסיור הפיקודי של פיקוד הצפון, ותפקידה העיקרי היה לבצע מארבים באזורי חדירת מחבלים.
לוחם עם כובע גרב (צילום: getty images ,getty images)
מביאים לסיכול אינספור פעולות טרור וללכידת מבוקשים רבים
צילום׃  getty images

יחידת אגוז כפי שאנחנו מכירים אותה היום הוקמה בפעם השלישית בשנת 1995, ככוח לחימה איכותי ייעודי לתוואי השטח של דרום לבנון. בתור יחידת קומנדו קטנה הפועלת ככוח לוחם ייעודי נגד לוחמת גרילה, אגוז נועדה לתת מענה במיוחד לחיזבאללה. בשנת 1997 חיסלה היחידה שני מחבלים ליד מוצב סוג'וד, במסגרת מבצע "נוף פראי". בתום הקרב התברר כי אחד ההרוגים היה האדי נסראללה, בנו של מזכ"ל חיזבאללה. בתוך חודשים ספורים מהקמתה, החלה אגוז ליזום פעילות מבצעית בכל אזור דרום לבנון. שנתיים בלבד לאחר הקמתה זכתה היחידה בצל"ש הרמטכ"ל. לאחר הנסיגה מלבנון, בשנת 2000, המשיכה אגוז את פעילותה הענפה בגבול הצפון והתמחתה גם בלוחמה בהר החרמון. במקביל שולבה היחידה בפעילויות סיכול טרור באיו"ש ובעזה. בשנת 2005 זכתה היחידה שוב בצל"ש הרמטכ"ל, והפיגה סופית את החשדות לגבי שילובה בגזרות השונות לאחר היציאה מלבנון.
מבנה: מפקד יחידת אגוז, הכפופה לחטיבת גולני, הוא קצין בדרגת סא"ל (מקביל למפקד גדוד). ביחידה פלוגות ייעודיות שונות.

כל מה שרציתם לדעת על הפרופיל הצבאי שלכם
איך קובעים אותו, איך משנים אותו ומה הוא משנה
כל מה שרציתם לדעת על הפרופיל הצבאי שלכם
תנאי קבלה: כדי להתקבל ליחידה נדרש קב"א גבוה ופרופיל 82-97, ללא סעיפים פוסלים. השיבוץ באגוז מתבצע בטירונות, בזמן גיבוש היח"טיות בחטיבת גולני. דרך נוספת להגיע ליחידה היא סיום גיבושים אחרים של יחידות עילית שונות - מועמדים שסיימו גיבוש כזה בהצלחה אבל לא התקבלו, וביקשו להתמיין לאגוז, עשויים להיקרא לראיון ולהתקבל ליחידה על סמך ראיון אישי, מבלי לעבור גיבוש נוסף.
הכשרה: אורך המסלול באגוז הוא כשנה וארבעה חודשים. המסלול כולל טירונות חי"ר ואימון מתקדם (במשך שבעה חודשים), שלב מכין (במשך חודשיים), שלב לחימה בסיסי, קורס צניחה ושלב לחימה מתקדם. כל האימונים כוללים לוחמת שטח בתנאים שונים: אזורים מיוערים, לחימת סלעים, אימונים בתנאים קיצוניים (בחרמון למשל) ועוד תוך לימודי הסוואה, לוחמה זעירה, סדרות ייעודיות, לוחמה בטרור, לוחמה בשטח בנוי ומארבים. ההכשרה שמה דגש על ניווטים מדויקים בתנאי שטח מורכבים, ומדובר באחד המסלולים המאתגרים והמפרכים בצה"ל.
שירות סדיר: שגרת לוחם באגוז דומה לזו של לוחם חי"ר, מינוס רוב פעילות הבט"ש. לוחמי אגוז יוצאים לפעילויות ולמבצעים מיוחדים בשגרה, ובחירום נשלחים לפעולות מבצעיות חשובות ומסוכנות.
יציאות: לאחר תקופת ההכשרה היציאות הופכות לקלות יותר. לרוב יוצאים אחת לשבועיים, בהתאם לצרכים המבצעיים.
תפקידים במסגרת היחידה: באגוז מחולקים התפקידים ללחימה (חוגרים וקצינים) ולתפקידים התומכים כמו שלישות.
נשק ואמצעי לחימה (אמל"ח): לוחמי יחידת אגוז מצוידים ברוס"ר תבור (בתבור רגיל במסגרת הטירונות ובמיקרו תבור לאחר העלייה ליחידה), M4 פלאט-טופ, רובי צלפים וכלי נשק נוספים. בנוסף מצוידים הלוחמים במכשור אופטי מתוחכם, ציוד הסוואה ועוד. 

מדים: לוחמי אגוז לובשים את מדי החילות הירוקים, נועלים נעליים שחורות וחובשים כומתה חומה עם תג חטיבת גולני. על כיס המדים מוצמדות סיכת הצניחה וסיכת היחידה.
שילוב בנות: אין לוחמות ביחידת אגוז. בנות משובצות בתפקידי תמיכה כמו ת"ש או חינוך. 
כולם יודעים ש: האגוזניקים זוכים ללא מעט כבוד. מצד אחד הם יחידת חי"ר עם רגליים על הקרקע, ומצד שני הם חיילי יחידה מובחרת שלוקחת חלק במבצעים מיוחדים ומוכשרת ספציפית לסוגי לוחמה בגזרות השונות. בגולני מסתכלים על האגוזניקים כנטע זר, כאלה שלמרות ההכשרה האגרסיבית והמדויקת חסרים את הגישה הגולנצ'יקית. לכן מקפידים חבריהם לחטיבה לשיר להם (לפי "אל המעיין"): "האגוזניקים / חושבים שהם גולנצ'יקים / האגוזניקים / הם סוג של צנחנים". 
 המרוץ לרמטכ"לות: גבי אשכנזי עשה היסטוריה בתור גולנצ'יק העונד את דרגות הרא"ל, אבל באגוז עדיין לא הצמיחו מועמד, בעיקר מפני שבגלגולה הנוכחי היחידה צעירה מדי. משה (צ'יקו) תמיר, שהיה מפקד אגוז, סומן לאורך דרכו הצבאית כמועמד בולט לרמטכ"לות.

יום סיירות וגיבושים

יום סיירות וגיבושים (שייטת 13,סיירת מטכל,שלדג,טייס)
יום סיירות הינו יום שדה המיועד לבנים בלבד המיועדים לשירות ביחידה קרבית ומעוניינים להתנדב לשירות בסיירת מובחרת,
יום הסיירות מועבר על ידי יוצא סיירות מובחרות בעיקר על ידי יוצאי שייטת 13 וסיירת מטכל
יום הסיירות נמשך בין יום ליומיים (תלוי מזג אוויר) כאשר רובו נערך בתנאים פיזיים קשים הכוללים זחילות
ריצות ספרינטים ועליות דיונה. על ידי המאמץ הפיזי הרב המדריכים בודקים את האופי של המלשב ואת מידת התאמתו לסיירת\יחידה מובחרת
יום הסיירות הינו יום ממיין שבסופו מקבלים המלשבים הנבחרים גיבושי המשך בהתאם להתאמתם לאחת הסיירות\יחידות מובחרות
היחידות הממיינות ביום הסיירות: שייטת 13 קומדנו הימי של חיל הים,מדובר ביחידה מובחרת האחראית בעיקר על גזרת הים,סיירת מטכ"ל יחידה השייכת לחיל המודיעין ויעודה מסווג,שלדג יחידת קומנדו של חיל האוויר,קורס חובלים אשר מכשיר את דור העתיד של קציני שייטת 7צוללות ושייטת 3ספינות
לא כל אחד מתאים לשירות ביחידה מובחרת\סיירת,השירות הינו שירות קשה משמעותית פיזית ומנטלית
לכן סיירות ויחידות אלו מבצעות בדיקות קפדניות על ידי מיוני גיבוש וימי סיירות הנמשכים בין כמה ימים לשבוע.
ישנם גיבושים רבים ליחידות מובחרות רבות,תוכלו לקרוא אודות הגיבושים באתר
רשימת גיבושים עיקריים בצה"ל : גיבוש סיירת מטכל, גיבוש טייס, גיבוש שייטת 13,גיבוש שייטת 7 (צוללות),גיבוש שייטת 3(סטילים),גיבוש יחטיות(יחידות סיור), גיבוש יהלום (סיירת מובחרת של ההנדסה הקרבית), גיבוש חובלים.
הגיבוש בצהל נחשבים לקשים בעולם הכוללים מאמץ פיזי רב,הגיבוש נמשך
הגיבוש יחידה נמשך בדרך כלל בין כמה ימים לשבוע כאשר המאמץ הפיזי בו מכריע רבים.
יחידת הקומנדו הימי של צה"ל "שייטת 13" נחשבת לאחת היחידות הטובות בעולם. מסלול הלוחם ביחידה נחשב למסלול ארוך מאוד וקשה ונמשך שנה ושמונה חודשים. בשייטת 13 מחפשים קור רוח. מנטליות חזקה, סיבולת והעיקר להיות עצמכם כל אלו מרכיבים בשייטת מרקם אנושי מעולה ושירות מעניין בסיירת


 
eXTReMe Tracker
הכנה לצו ראשון. תפקידים, קורסים, מיונים, תאריכי גיוס, רשימת ציוד, טירונות, חיל השריון, חיל רגלים (חי"ר), חיל תותחנים, חיל הנדסה (הנדסה קרבית), חיל הים, חיל הרפואה, חיל האוויר, חיל החימוש, חיל שלישות, חיל החינוך, חיל המודיעין, מג"ב, גולני, אגוז, שלדג, סיירת מטכ"ל, 669, דובדבן, עוקץ, חובלים, קצין העיר, בית החייל, משכורת צבאית, חר"פ, גימלים, קצונה, הנחות לחיילים, עבודה מועדפת, פיקדון אישי, מענק שחרור, כנס משתחררים ועוד.

סיירות

יום סיירות,גיבוש מטכל,גיבוש שייטת,גיבושים,כושר קרבי,גיבוש חובלים,שייטת 13 ,סיירת מטכל,יום סיירות ינואר,קרבי,צהל,תוכנית אימונים ליום סיירות,תוכנית אימונים,תאריך גיוס,מאמרים על גיבושים,מאמרים

סה"כ צפיות בדף