יום שבת, 9 ביוני 2012

הפרופיל הצבאי ואתם


הפרופיל הצבאי ואתםחייל עושה שריר (צילום: עודד קרני ,פז"ם)
מודיעין, שריון או קורס טיס? הפרופיל יקבע
צילום׃  עודד קרני
בין אם אתה מתאמן כבר שנתיים בתקווה להתקבל לסיירת מטכ"ל, ובין אם אתה ממש לא מתכנן להיות קרבי - הפרופיל הצבאי הוא זה שימנע או יפתח בפניך את האפשרויות.
קביעת הפרופיל נעשית, למעשה, כבר ביום המיונים של הצו הראשון, התחנה הראשונה שלך בצה"ל כמלש"ב (מועמד לשירות ביטחון). הוועדה הרפואית – שם די גדול לבדיקות רופא ומעבדה – תביא לקביעת ההתאמה והכשירות הרפואיות והגופניות שלך לתפקידים השונים בצבא. הטווח רחב: פרופיל 21 הוא הנמוך ביותר ופוסל שירות בצה"ל, ופרופיל 97 הוא הגבוה ביותר ומאפשר קבלה ליחידות הקרביות המובחרות. פרופיל 64 ומטה פוסל למעשה שירות בתפקידי לחימה, אבל מצד שני, מהווה פתח לאפשרויות רבות אחרות.
כאמור, הוועדה הרפואית כוללת בדיקת רופא. אפשר להגיע לעיקר כבר עכשיו: כן, השמועות נכונות, ותיאלצו להתפשט. אין מה לדאוג או להתבייש, הרופא הזה כבר ראה היום עשרות מלש"בים ומלש"ביות לפניכם, וגם בעתיד יראה את אותם הנערים והנערות הנרעדים. איך להגיד? בקטנה. אם אותו זה לא מרגש, אין סיבה שתילחצו אתם. מה שכן, מומלץ להגיע מוכנים מראש: לבנות הביישניות מומלץ להצטייד מראש במכנס קצר, ולבנים כדאי להצטייד בחוסן נפשי, שכן הוא עשוי למשש אתכם.

מה קורה בוועדה הרפואית?

קודם כל, אתם תגישו את השאלון הרפואי (שקיבלתם בדואר יחד עם הזימון לצו הראשון ומילאתם יחד עם רופא המשפחה שלכם) ואת שאר המסמכים הרפואיים שלכם במידה וישנם (למשל אישורים על מחלות כרוניות). עכשיו תשבו מול הרופא או האחות, ותצהירו שוב על בעיות בריאותיות כאלה ואחרות.
שימו לב! נכון שלא חסרים לכם אינטרסים, בין אם להגיע לקרבי ובין אם לתפקידים אחרים, אבל קביעת הפרופיל היא לא צחוק. החל מהצהרה על פלטפוס – שתוכל לחסוך לכם לא מעט כאבים, ולמשל לצייד אתכם בפטור מנשיאת משקל בטירונות – וכלה בהצהרות על מצבים רפואיים רציניים יותר, חשוב לא להסתיר מצבים בריאותיים שעלולים לסכן אתכם. וכן, זה כולל אסטמה.
אחר-כך תתבקשו לעבור בדיקת ראייה, כלומר הקראת מספרים הולכים וקטנים מהקיר. כמו כן, תישלחו לבדיקת שתן – שמומלץ לוותר עליה ופשוט להביא את תוצאותיה לאחר שעברתם בדיקת שתן אזרחית מראש (בטווח של שלושה חודשים לכל היותר), במקום לעמוד בתור למשתנה, תהליך שתמיד מתארך יתר על המידה.
שקלול תוצאות כל אלה – הצהרותיכם והבדיקות הרפואיות – יביאו לקביעת הפרופיל שלכם, וגם לקביעה העתידית האם תגיעו לשירות קרבי או למשל לשירות ביחידת מודיעין (וגם הביתה, כל ערב).
בדיקת רופא (צילום: istockphoto ,istockphoto)
אין מה להתבייש, היא ראתה כבר אלף כמוך
צילום׃  istockphoto

איזה פרופיל אתם יכולים לקבל?

רשימת ציוני הפרופיל האפשריים:
97  - בריא וכשיר לשירות קרבי ביחידות השדה.
82 – כשיר לשירות קרבי ביחידות השדה, על אף בעיה קלה שעשויה למנוע התנדבות ליחידות מובחרות יותר.
77 – פרופיל חדש הנקבע לאנשים הסובלים מנזלת, אלרגיות והזעת יתר, המתאימים לשרת בתפקידים המצריכים הכשרת רובאי 04, למשל בתפקידים מסוימים בחיל ההנדסה הקרבית ובחיל האיסוף הקרבי.
72 –בשל בעיה רפואית המונעת שירות בחי"ר, אך לא מונעת שירות קרבי ביחידות כמו חיל השריון והתותחנים.
64 – בשל בעיה שבגינה אי אפשר להתמיין ליחידות השדה בשום אופן (מה שקרוי ג'ובניק).
45 – בשל בעיה הנחשבת חמורה (כמו צליאק). לפרופיל זה יתווספו, כנראה, פטורים שונים.
30 – למתנדבים, מי שקיבל פרופיל 21, ביקש להתגייס ונמצא כשיר תחת הגדרות מותאמות אישית.
21 – למי שהינו בלתי כשיר לחלוטין לשירות צבאי מסיבות בריאותיות (גופניות או נפשיות). בעלי פרופיל זה יכולים כמובן לנסות ולהתנדב, כאמור.
חייל קופץ מטנק  (צילום: getty images ,getty images)
בשביל להיות שריונר מספיק לך פרופיל 82
צילום׃  getty images

ישנם גם ציוני פרופיל נוספים העלולים להיקבע בהמשך:
65 - עקב בעיה או חבלה הנגרמת בעת השירות הצבאי.
24 – "בלתי כשיר זמנית לשירות", המהווה פטור זמני וגורר מעקב אחת לכמה חודשים, עם אפשרות שחרור קבוע לאחר תקופה מסוימת (לדוגמה בעקבות ניתוח בזמן השירות או תת-משקל זמני).
שאל את הרופא כבר בוועדה הרפואית איזה פרופיל קיבלת. לא מרוצה ממנו? אפשר ורצוי לערער במקום. אפשר גם לערער בכל עת, עד ליום הגיוס. חשוב לערער כמה שיותר מוקדם, לפחות שלושה חודשים טרם הגיוס. לצורך העניין ניתן לפנות למרכז המידע למתגייסים בטלפון 03-7379999, או לבירור הליכים בלשכת הגיוס בטלפון 03-7388888, שלוחה 2. >> מדריך הטלפונים הצה"לי.

איך מעלים או מורידים פרופיל?

אם תרצה, תוכל לערער על הפרופיל שנקבע לך אפילו ביום הגיוס עצמו. עם זאת, ערעור בבקו"ם, אחרי הגיוס, הוא תהליך מסובך ומתמשך יותר, ולכן כדאי לטפל בנושא מוקדם יותר – גם על מנת לשפר את סיכוייך להתמיין לתפקיד בו אתה מעוניין.
איך בעצם אפשר להעלות פרופיל, אם אתה במקרה חולם להגיע דווקא לשייטת 13? תמיד אפשר להתעקש, אבל אם הנתונים הרפואיים שלך באמת לא מאפשרים לך לשרת בתפקיד זה, זו בדיוק מטרת הפרופיל – לשמור עליך מפעילות מסכנת חיים. מצד שני, אם הבעיות הרפואיות הן שוליות יחסית או ברות תיקון, יש על מה לדבר. לך לבדיקות נוספות, קבל חוות דעת מרופאים, עשה כל מה שיכול לעזור לך בוועדה רפואית נוספת. אם המוטיבציה שלך תואמת את המציאות, יש סיכוי שעוד תגיע לגיבוש.

יום סיירות וגיבושים

יום סיירות וגיבושים (שייטת 13,סיירת מטכל,שלדג,טייס)
יום סיירות הינו יום שדה המיועד לבנים בלבד המיועדים לשירות ביחידה קרבית ומעוניינים להתנדב לשירות בסיירת מובחרת,
יום הסיירות מועבר על ידי יוצא סיירות מובחרות בעיקר על ידי יוצאי שייטת 13 וסיירת מטכל
יום הסיירות נמשך בין יום ליומיים (תלוי מזג אוויר) כאשר רובו נערך בתנאים פיזיים קשים הכוללים זחילות
ריצות ספרינטים ועליות דיונה. על ידי המאמץ הפיזי הרב המדריכים בודקים את האופי של המלשב ואת מידת התאמתו לסיירת\יחידה מובחרת
יום הסיירות הינו יום ממיין שבסופו מקבלים המלשבים הנבחרים גיבושי המשך בהתאם להתאמתם לאחת הסיירות\יחידות מובחרות
היחידות הממיינות ביום הסיירות: שייטת 13 קומדנו הימי של חיל הים,מדובר ביחידה מובחרת האחראית בעיקר על גזרת הים,סיירת מטכ"ל יחידה השייכת לחיל המודיעין ויעודה מסווג,שלדג יחידת קומנדו של חיל האוויר,קורס חובלים אשר מכשיר את דור העתיד של קציני שייטת 7צוללות ושייטת 3ספינות
לא כל אחד מתאים לשירות ביחידה מובחרת\סיירת,השירות הינו שירות קשה משמעותית פיזית ומנטלית
לכן סיירות ויחידות אלו מבצעות בדיקות קפדניות על ידי מיוני גיבוש וימי סיירות הנמשכים בין כמה ימים לשבוע.
ישנם גיבושים רבים ליחידות מובחרות רבות,תוכלו לקרוא אודות הגיבושים באתר
רשימת גיבושים עיקריים בצה"ל : גיבוש סיירת מטכל, גיבוש טייס, גיבוש שייטת 13,גיבוש שייטת 7 (צוללות),גיבוש שייטת 3(סטילים),גיבוש יחטיות(יחידות סיור), גיבוש יהלום (סיירת מובחרת של ההנדסה הקרבית), גיבוש חובלים.
הגיבוש בצהל נחשבים לקשים בעולם הכוללים מאמץ פיזי רב,הגיבוש נמשך
הגיבוש יחידה נמשך בדרך כלל בין כמה ימים לשבוע כאשר המאמץ הפיזי בו מכריע רבים.
יחידת הקומנדו הימי של צה"ל "שייטת 13" נחשבת לאחת היחידות הטובות בעולם. מסלול הלוחם ביחידה נחשב למסלול ארוך מאוד וקשה ונמשך שנה ושמונה חודשים. בשייטת 13 מחפשים קור רוח. מנטליות חזקה, סיבולת והעיקר להיות עצמכם כל אלו מרכיבים בשייטת מרקם אנושי מעולה ושירות מעניין בסיירת


 
eXTReMe Tracker
הכנה לצו ראשון. תפקידים, קורסים, מיונים, תאריכי גיוס, רשימת ציוד, טירונות, חיל השריון, חיל רגלים (חי"ר), חיל תותחנים, חיל הנדסה (הנדסה קרבית), חיל הים, חיל הרפואה, חיל האוויר, חיל החימוש, חיל שלישות, חיל החינוך, חיל המודיעין, מג"ב, גולני, אגוז, שלדג, סיירת מטכ"ל, 669, דובדבן, עוקץ, חובלים, קצין העיר, בית החייל, משכורת צבאית, חר"פ, גימלים, קצונה, הנחות לחיילים, עבודה מועדפת, פיקדון אישי, מענק שחרור, כנס משתחררים ועוד.

סיירות

יום סיירות,גיבוש מטכל,גיבוש שייטת,גיבושים,כושר קרבי,גיבוש חובלים,שייטת 13 ,סיירת מטכל,יום סיירות ינואר,קרבי,צהל,תוכנית אימונים ליום סיירות,תוכנית אימונים,תאריך גיוס,מאמרים על גיבושים,מאמרים

סה"כ צפיות בדף