יום שבת, 9 ביוני 2012

מענק שחרור ופיקדון אישי: מה ואיך


מענק שחרור ופיקדון אישי: מה ואיך

כמה כסף מקבלים במענק השחרור? מה זה פיקדון אישי, ואיך מקבלים את הכסף הזה? הצבא נותן לכם צ'ופרים לקראת השחרור ואנחנו מסבירים לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת בקשר אליהם

הכניסה לחיי האזרחות לאחר השחרור מצה"ל יכולה להיות מפחידה כמעט כמו יום הגיוס, שנראה בתחילת הדרך כה אימתני. אך אל דאגה, הצבא מנסה להפוך את הנחיתה לרכה, ועוזר לכם להיכנס לעולם נטול המדים ברגל ימין. שמעתם פעם על מענק שחרור ופיקדון אישי? הנה כל מה שאתם צריכים לדעת עליהם.

מה זה מענק שחרור?

מענק שחרור הוא סכום כסף הנצבר לזכותכם בהתאם למספר חודשי השירות וסוג הפעילות שעשיתם כחיילים – בין אם שירתתם כלוחמים, כתומכי לחימה או בשירות אחר. המענק מועבר ישירות לחשבונו של החייל המשוחרר, עד חודשיים מיום שחרורו (לרוב בפעימות של 75% מהמענק בחודש הראשון ו-25% נוספים בחודש השני).

מה זה פיקדון אישי?

גם הפיקדון האישי נצבר בהתאם למספר חודשי השירות ולסוג הפעילות, אך הוא משתחרר לשימוש החייל המשוחרר רק למטרות הבאות: לימודים, הכשרה מקצועית, דיור, הקמת עסק או נישואין. החוק אינו מאפשר לכם למשוך את כספי הפיקדון במזומן שלא למטרות הללו, אלא אם חלפו 5 שנים מיום השחרור שלכם, ולא יותר מ-7 שנים מיום השחרור.

מי זכאי למענק שחרור ולפיקדון אישי?

כאלה ששירתו בצה"ל, במג"ב, במשטרת ישראל, בשב"ס או התנדבו לשירות לאומי באחד הגופים המוכרים על ידי הרשויות במשך 12 חודשים מלאים לפחות, אלא אם שוחררו קודם לכן מטעמי בריאות. חייל ששוחרר מצה"ל עקב אי-התאמה ונשללו זכויותיו הכספיות אינו זכאי למענק שחרור ולפיקדון אישי, גם אם שירת למעלה מ-12 חודשים.

איך מחשבים את גובה המענק?

סכומי הזכאות נצברים ומחושבים על בסיס חודשי. להלן טבלה לדוגמה, המפרטת את סכומי הזכאות למענק השחרור ולפיקדון האישי לפי סוג ואורך השירות:


לוחמים/לוחמות
תומכי/ות לחימה
אחר / שירות לאומי
24 חודשי שירות
מענק שחרור
פיקדון אישי
סה"כ
6,339.6
19,018.8
25,358.4
5,282.88
15,848.88
21,131.76
4,226.4
13,255.2
17,481.6
36 חודשי שירות
מענק שחרור
פיקדון אישי
סה"כ
9,509.4
28,528.2
38,037.6
7,924.32
23,773.32
31,697.64
6,339.6
19,882.8
26,222.4
שימו לב! הסכומים ינועו אצל כל חייל וחיילת בהתאם לאופי שירותם, וכנראה שלא יהיו זהים למפורט בטבלה. לדוגמה, תקופת הכשרה מסווגת כ"אחר" ולא כ"לוחם" או כ"תומך לחימה", בעוד בטבלה זו חושבו כל החודשים על פי התעריפים הקבועים לסוגי השירות.
בינואר 2012 אושרה הצעת חוק להעלאת גובה המענק בקריאה שנייה ושלישית. מענק השחרור ללוחם ששירת 36 חודשים צפוי לעלות מכמעט 10,000 שקלים לכ-20 אלף שקלים במהלך הדרגתי. בתחילה יעמוד הסכום על כ-12 אלף שקל, ובסוף שנת 2016 יעלה לכ-20 אלף. בהתאמה, יוגדלו בהדרגתיות מענקי השחרור של לוחמי הלחימה (לכ-16 אלף שקל), של שאר המשרתים (לכ-13 אלף שקל) ושל המשרתים בשירות האזרחי (לכ-6,000 שקל).

רוצים לברר מהו הסכום המדויק לו אתם זכאים?

על מנת לבדוק מהו סכום הזכאות האישי, ניתן להתקשר למוקד המידע של היחידה להכוונת חיילים משוחררים בטלפון 03-7776785. כמו כן, ניתן לבדוק זאת החל משבוע לאחר השחרור במערכת המידע האישי באתר האינטרנט של צה"ל, עם הקלדת מספר הזהות האישי ומספר חשבון הבנק.
בכל מקרה, סיכום תקופת הזכאות האישית על פיה מחושבים סכומי מענק השחרור והפיקדון האישי נשלח היישר לבית החייל המשוחרר תוך חודש מסיום השירות.

מה קורה אם החלפתם תפקיד במהלך השירות?

אם עברתם במהלך השירות מסוג מקצוע אחד לאחר (הכוונה למקצועות ברמות פעילות שונות, למשל אם התחלתם כתומכי לחימה והפכתם להיות לוחמים), ייקח החישוב בחשבון את שני סוגי הפעילות, על פי משך הזמן בו שירתתם בכל אחד מהם.
במידה ובחודש אחד שירתתם בשתי רמות פעילות, יסווג החודש על פי מרביתו (כלומר, במידה והייתם לוחמים במשך 18 יום, ובשאר הימים סווגתם כתומכי לחימה, ייחשב החודש על-פי תעריף לוחם).
לפי אותו היגיון, גם במידה ולא שירתתם חודש מלא, הוא ייחשב כחודש שלם במידה ושירתתם יותר ממחציתו.

מה קורה אם עליתם על מת"ש ממש לפני השחרור?

במידה ונשפטתם במשפט תשלום וחוייבתם בקנס כספי טרם השחרור, ינוכה הסכום ממענק השחרור (ולא מהפיקדון האישי).

חושבים שמגיע לכם סכום אחר?

במידה ויש לכם השגות על גובה מענק השחרור והפיקדון האישי, התקשרו לקו הפתוח לבירורים בנושא שכר במנהל התשלומים, בטלפון 03-7349999.

איך מקבלים את מענק השחרור?

יופיו של מענק השחרור בכך שהוא מגיע היישר אל חשבון הבנק שלכם מבלי שתצטרכו לעשות דבר, בדיוק בימי הבטלה הנפלאים שלאחר השחרור. המענק יועבר לחשבון אליו הועברו המשכורות הצבאיות האחרונות, ואין צורך להגיש מסמכים כלשהם על מנת לקבלו.

איך מקבלים את הפיקדון האישי?

פיקדון אישי הוא חיה אחרת: תפקידו לעזור לכם כאזרחים צעירים, בצעדים הראשונים בעולם שבחוץ. כספי הפיקדון האישי ניתנים למימוש במהלך 5 שנים מיום סיום השירות, ובתחומי מדינת ישראל בלבד, למטרות הבאות: לימודים (השלמת השכלה תיכונית, לימודים קדם אקדמאים, הכנה למבחנים פסיכומטריים, לימודים אקדמאים ולימודים בישיבה על תיכונית במוסדות המוכרים לפי חוק), הכשרה מקצועית (כל קורס מקצועי בכל תחום שהוא, ובלבד שמוסד הלימודים הוכר לצורך חוק זה על-פי הרשויות), דיור (רכישת או בניית דירת מגורים), הקמת עסק (ובכלל זה הקמת עסק עצמאי חדש או הצטרפות לעסק קיים) ונישואין.
לא ניתן להשתמש בכספי הפיקדון למטרות אחרות (לא, אפילו לא בשביל הטיול הגדול). במידה ואינכם מתכננים להקים עסק, להתחתן או אפילו ללמוד בחמש השנים הקרובות, תוכלו לממש את יתרת הפיקדון הבלתי מנוצלת בחלוף חמש שנים ועד שבע שנים מיום השחרור, כלומר במשך שנתיים בלבד. היתרה תעמוד לרשות החייל המשוחרר במזומן, ללא הגבלת מטרה, בתום חמש השנים הראשונות, באמצעות פניה אישית לאחד מסניפי "בנק הפועלים" או "בנק לאומי".
חשוב לזכור שבתום שבע שנים מיום השחרור תימחק יתרת הפיקדון האישי לאלתר!
על מנת לממש את הפיקדון, יש למלא טופס בקשה אותו מקבלים מסניף הבנק, ולצרף אליו את המסמכים הנדרשים:
לצורך לימודים והכשרה מקצועית, יש להגיש אישור קבלה ללימודים במוסד מוכר; שובר תשלום, חשבונית מס או חשבון עסקה; תעודת זהות והעתק אישור מוסד הלימודים כמוסד מוכר (אלא אם כן תלמד באוניברסיטה העברית בירושלים, באוניברסיטת תל אביב, באוניברסיטת בר אילן, באוניברסיטת חיפה, באוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע, באוניברסיטה הפתוחה, בטכניון שבחיפה או במכון ויצמן למדע, המוכרים ואינם דורשים אישור).
לצורך רכישת דירת מגורים, יש להגיש תעודת זהות; חוזה לרכישת או לבניית דירת מגורים על שם הזכאי, שנחתם ממועד הגיוס ואילך בנוכחות עורך דין; נוסח מלשכת רישום מקרקעין (טאבו) המוכיח כי המוכר הוא בעל הדירה או לחילופין מיופה כוח או שיש לו אישור זכות לבעלות.
לצורך הקמת עסק חדש או הצטרפות לעסק קיים, עליך להגיש תעודת זהות; תעודת עוסק משלטונות מע"מ; אישור פתיחת תיק במס הכנסה; חוזה או מסמך משפטי המעיד על בעלות או שותפות בעסק; קבלה או חשבונית בגין הוצאה הקשורה לעסק באופן ישיר, המפרטת את הסחורות, השירותים או הציוד שנרכשו עבור העסק; במקרה של תשלום דמי שכירות למבנה עסקי, נדרש אישור על תשלום ארנונה עסקית. לצורך הקמת או הצטרפות לחברה בע"מ, יש להגיש תעודת זהות; אישור פתיחת תיק במס הכנסה על שם החברה; תעודת עוסק מורשה של החברה משלטונות מע"מ; פלט מרשם החברות או אישור מרואה חשבון או מעורך דין הנוגע לבעלי המניות בחברה, כולל את שם החייל המשוחרר, וכן לכך שהמניות לא נסחרות בבורסה; אישור רואה חשבון על השקעה בהון העצמי של החברה, בציון הסכום שהושקע, המהווה לפחות רבע מהבעלות או מהון המניות המונפק.
לצורך נישואין, יש להגיש תעודת זהות הכוללת את הספח בו מצוין "נשוי/אה" בסעיף המצב האישי; תמצית רישום ממרשם האוכלוסין במשרד הפנים, המציין בסעיף המצב האיש "נשוי/אה" ואת תאריך השינוי.
שימו לב, כי על פי החוק, תשלומים מכספי הפיקדון למטרת לימודים, הכשרה מקצועית או רכישת דירה יועברו היישר למוסד הלימודים או למוכר הדירה. בכל מקרה, לא יוחזרו לחייל משוחרר כספים ששולמו למטרות הללו.

יום סיירות וגיבושים

יום סיירות וגיבושים (שייטת 13,סיירת מטכל,שלדג,טייס)
יום סיירות הינו יום שדה המיועד לבנים בלבד המיועדים לשירות ביחידה קרבית ומעוניינים להתנדב לשירות בסיירת מובחרת,
יום הסיירות מועבר על ידי יוצא סיירות מובחרות בעיקר על ידי יוצאי שייטת 13 וסיירת מטכל
יום הסיירות נמשך בין יום ליומיים (תלוי מזג אוויר) כאשר רובו נערך בתנאים פיזיים קשים הכוללים זחילות
ריצות ספרינטים ועליות דיונה. על ידי המאמץ הפיזי הרב המדריכים בודקים את האופי של המלשב ואת מידת התאמתו לסיירת\יחידה מובחרת
יום הסיירות הינו יום ממיין שבסופו מקבלים המלשבים הנבחרים גיבושי המשך בהתאם להתאמתם לאחת הסיירות\יחידות מובחרות
היחידות הממיינות ביום הסיירות: שייטת 13 קומדנו הימי של חיל הים,מדובר ביחידה מובחרת האחראית בעיקר על גזרת הים,סיירת מטכ"ל יחידה השייכת לחיל המודיעין ויעודה מסווג,שלדג יחידת קומנדו של חיל האוויר,קורס חובלים אשר מכשיר את דור העתיד של קציני שייטת 7צוללות ושייטת 3ספינות
לא כל אחד מתאים לשירות ביחידה מובחרת\סיירת,השירות הינו שירות קשה משמעותית פיזית ומנטלית
לכן סיירות ויחידות אלו מבצעות בדיקות קפדניות על ידי מיוני גיבוש וימי סיירות הנמשכים בין כמה ימים לשבוע.
ישנם גיבושים רבים ליחידות מובחרות רבות,תוכלו לקרוא אודות הגיבושים באתר
רשימת גיבושים עיקריים בצה"ל : גיבוש סיירת מטכל, גיבוש טייס, גיבוש שייטת 13,גיבוש שייטת 7 (צוללות),גיבוש שייטת 3(סטילים),גיבוש יחטיות(יחידות סיור), גיבוש יהלום (סיירת מובחרת של ההנדסה הקרבית), גיבוש חובלים.
הגיבוש בצהל נחשבים לקשים בעולם הכוללים מאמץ פיזי רב,הגיבוש נמשך
הגיבוש יחידה נמשך בדרך כלל בין כמה ימים לשבוע כאשר המאמץ הפיזי בו מכריע רבים.
יחידת הקומנדו הימי של צה"ל "שייטת 13" נחשבת לאחת היחידות הטובות בעולם. מסלול הלוחם ביחידה נחשב למסלול ארוך מאוד וקשה ונמשך שנה ושמונה חודשים. בשייטת 13 מחפשים קור רוח. מנטליות חזקה, סיבולת והעיקר להיות עצמכם כל אלו מרכיבים בשייטת מרקם אנושי מעולה ושירות מעניין בסיירת


 
eXTReMe Tracker
הכנה לצו ראשון. תפקידים, קורסים, מיונים, תאריכי גיוס, רשימת ציוד, טירונות, חיל השריון, חיל רגלים (חי"ר), חיל תותחנים, חיל הנדסה (הנדסה קרבית), חיל הים, חיל הרפואה, חיל האוויר, חיל החימוש, חיל שלישות, חיל החינוך, חיל המודיעין, מג"ב, גולני, אגוז, שלדג, סיירת מטכ"ל, 669, דובדבן, עוקץ, חובלים, קצין העיר, בית החייל, משכורת צבאית, חר"פ, גימלים, קצונה, הנחות לחיילים, עבודה מועדפת, פיקדון אישי, מענק שחרור, כנס משתחררים ועוד.

סיירות

יום סיירות,גיבוש מטכל,גיבוש שייטת,גיבושים,כושר קרבי,גיבוש חובלים,שייטת 13 ,סיירת מטכל,יום סיירות ינואר,קרבי,צהל,תוכנית אימונים ליום סיירות,תוכנית אימונים,תאריך גיוס,מאמרים על גיבושים,מאמרים

סה"כ צפיות בדף