יום שבת, 9 ביוני 2012

רשימת הציוד המלאה למתגייס


רשימת הציוד המלאה למתגייס

מה להביא ליום הגיוס? איך אורזים את התיק לקראת היום הגדול, מה מקבלים מהצבא ומה צריך לקנות לבד מראש? רשימת הציוד המלאה לגיוס - ולא, לא צריך להביא בגדי ים


עזבו את העובדה שלא תקבלו משכורת נורמאלית בשלוש השנים הקרובות ושהמיטה בבית תישאר מיותמת לאורך רוב ימות השנה – המכה האמיתית שנופלת על המתגייסים מגיעה עוד טרם דרכה כף רגלם בבקו"ם. למעשה, היא טמונה בחפץ העצום התלוי על גבם ומאיים להכניע אותם: התיק.
אין ספק שהחוויה החדשה שאתם עומדים לחוות, הכוללת התייחדות עם שק"ש צה"לי בלילות ועם מפקד צה"לי שיטרטר אתכם בימים, דורשת השלמת ציוד כזו או אחרת. אל תגזימו, כמובן: אין צורך לדאוג באופן אישי לרווחיהן של רשתות ציוד המחנאות. הכנו לכם רשימה הכוללת את כל מה שאתם צריכים להביא איתכם ביום הגיוס – איזה ציוד תקבלו בבקו"ם, מה כדאי בכל זאת לקנות ועל מה אפשר ורצוי לוותר.

נערה אורזת ביקיני (צילום: עודד קרני)
סחתיין על האופיטמיות, אבל לא, את לא באמת צריכה לקחת בגד ים
צילום׃  עודד קרני

מה מקבלים בבקו"ם?

עם הגיעכם לבקו"ם תקבלו לא מעט פריטי ציוד שימושיים, הן מצה"ל והן מהאגודה למען החייל:
קיטבג: בבקו"ם תקבלו תיק צבאי - בין אם קיטבג (מין שק עם פתח למעלה) או צ'ימידן (תיק עם רוכסנים ותאים), בו יאוחסן ציוד ה-א' שלכם, וזו סיבה מעולה לבוא מהבית עם תיק בגודל סביר ולא מפלצתי. כמו כן, תקבלו גם תיק גב.
ציוד א': מדי א' (שניים שלושה סטים של מדי דקרון הכוללים חולצה ומכנסיים – שחשוב לבדוק שמתאימים לכם, גם אם האפסנאים יחשבו שאתם נודניקים), נעליים (שני זוגות לקרביים. גם כאן, חשוב מאוד לוודא שהמידה מתאימה), חגורה, כומתה, מעיל א' (מחמם ומוצלח מאוד).
גומיות: בנים מקבלים גומיות למכנסיים.

יום הגיוס: המדריך המלא
לאן מגיעים, מה עושים, מה מביאים ואיפה ישנים
יום הגיוס: המדריך המלא

ערכת דיסקית: ובה דיסקית אחת או שתיים, עליה מוטבע המספר האישי ואותה יש לענוד תמיד על הצוואר – ולבנים גם בתוך הנעליים. אסור שהדיסקית "תנצנץ" ולכן יש לדאוג לה לכיסוי; אפשר לקנות כיסוי באחת מהחנויות לחייל (פחות מומלץ), או פשוט להשיג אחד ביחידה. בערכה תמצאו גם פנקס שבי - חוברת בת ארבעה עמודים המונפקת בהתאם למוסכם באמנת ז'נבה, ובה מופיעים כל הפרטים האישיים והרפואיים שלכם - אותו תצטרכו לשאת עליכם.
גרביים: מקבלים 5-9 זוגות גרביים על פי סוג השירות. בנים מקבלים גרבי צמר מתאימים לנעליים הגבוהות שהן לא רעות בכלל, כמו גם בנות קרביות. בנות מקבלות גרבי ספורט.
ביגוד: בבקו"ם מקבלים 3 גופיות טי-שירט. בנים מקבלים בנוסף שלושה זוגות תחתונים. קרביים מקבלים שני מכנסי ספורט, אבל אלה, על פי רוב, לא מוצלחים במיוחד, וכדאי להביא אחרים מהבית.
מגבת: קרביים מקבלים שתיים, כל השאר מקבלים מגבת אחת.
תיק רחצה: מקבלים בתוך הערכה של האגודה למען החייל. כולל טמפונים ותחבושות לבנות, ולפעמים אפילו סכין גילוח טוב ודאודורנט.
ערכת החייל שאינו לוחם כוללת ערכת כלי תפירה (ערכה טובה שתתברר כשימושית כאשר יפול כפתור מחולצת המדים שלכם), פנקסי כיס (להם תמצאו לא מעט שימושים), מברשת שיניים, אטמי אוזניים וסרט זוהר. הבנים מקבלים בנוסף סכין גילוח חד פעמי וכיסוי דיסקית. הבנות מקבלות חבילת מגבונים לחים.


ערכת לוחם כוללת נרתיק לפק"ל כיסים, 10 אזיקונים, גומי לשולי המכנסיים, 8 מיתרים עבים, 3 סרטים דביקים, משרוקית, כיסוי לשעון יד, מברשת נעליים, שרוך דק לאבטוח, תרסיס שמן לנשק, מברג ומגלר (מברשת גילוח לניקוי רובה).
מנעול: הבנים מקבלים מנעול סביר בהחלט, אבל כיוון שתצטרכו לנעול יותר מתיק אחד, כדאי בכל זאת להביא מנעול נוסף.
תחבושת אישית: באחרונה שונו הפקודות ולא מקבל כל חייל תחבושת אישית.
תיק גב שחור.
בנות מקבלות גם גז מדמיע להגנה עצמית, שיש להחזיר עם השחרור.
שימו לב!
את הקיטבג ואת ציוד ה-א' תצטרכו להחזיר עם תום השירות הצבאי.
לקרביים מומלץ להחליף בתקופה הראשונית של השירות בין זוגות הנעליים, על מנת "לשבור" את שניהם באותו הזמן, ולא להגיע למסע, למשל, עם נעליים חדשות וכואבות.
לבנות: כיום חל איסור להצר או להנמיך גזרה במדי ה-א'. על פי הוראות המשטרה הצבאית, השינוי היחיד שמותר לעשות הוא מכפלת בתחתית. חבל שתשלמו על ההצרה, תקבלו דו"ח, ריתוק, ובכל מקרה יכריחו אתכן להחליף מכנסיים.

בחור מסתכל על צו ראשון מופתע (צילום: עודד קרני ,פז"ם)
לא לשכוח להביא את צו ההתייצבות
צילום׃  עודד קרני

מה צריך להביא בעצמכם?

מסמכים: צו התייצבות, תעודת זהות, רישיון נהיגה, פרטי חשבון בנק, מספרי תעודות זהות של ההורים.
תיק גדול: הסטטיסטיקות מראות שתיק הוא אחת ההוצאות הגדולות ביותר בקניות לקראת הגיוס, המגיעה לעתים אפילו ל-700 שקלים. דבר ראשון, לא צריך להילחץ: כן, אתם באמת תצטרכו תיק לא קטן, לפחות בנפח 60 ליטר (ולכל היותר 80). נסו למצוא תיק כזה בסביבתכם האישית: אחיכם התגייס לפני ארבע שנים? רוב הסיכויים שכבר יש לו תיק מתאים. כך גם לגבי השכן או בן הדוד; לפעמים בתי הספר התיכוניים מחלקים תיקים מתאימים למתגייסים עם סיום הלימודים, בסבסוד העירייה.
אם בכל זאת לא הניבה בדיקתכם דבר, צאו וקנו תיק, במחיר הגיוני, אם אפשר. אין צורך שהתיק יידע לכבס ולבשל לבדו – משהו סטנדרטי ונוח יעשה את העבודה. זכרו שאין לכם צורך בתיק מקצועי לטיול תרמילאים, ושאת רוב זמנו הוא עומד להעביר זרוק מתחת למיטה הצבאית שלכם – או זרוק בתא המטען המעופש של האוטובוס.
מנעולים: אפשר לקנות סט של שניים עד ארבעה מנעולים, שיספיק לתאים שונים בתיק ובקיטבג. המנעולים צריכים להיות קטנים, הכי זולים שתמצאו יהיו בסדר גמור. אחסנו את המפתחות במקום שתוכלו למצוא אותם. עדיף שיהיה גם מפתח ספייר.


שעון יד: רצוי דיגיטלי עם סטופר ותאורה, כולל שפצור שיעטוף אותו על מנת למנוע החזרת אור (בשטח אסור לענוד דברים "מנצנצים", לצורכי הסוואה), סקוטש למשל. קרביים כאמור מקבלים כיסוי שעון בבקו"ם.
ביגוד חורף, אם צריך: מן הסתם, דרוש טריינינג (חולצה ומכנסיים לשינה ולמד"סים, שזה שם קוד לאימוני כושר גופני, למרות שבעצם זה ראשי תיבות של מדריך ספורט). אפשר להצטייד גם בגופיות תרמיות ובגופיות פליז ירוקות, ובגעטקס.
ביגוד קיץ, אם צריך: בגדים לשינה ולמד"ס (מכנס או שניים וחולצה לא לבנה עם שרוולים למד"ס, גופייה ומכנסיים לשינה).
גופיות: גופיות ארוכות או קצרות (לפי העונה). בבקו"ם מקבלים גופיות, אבל כדאי להשלים עוד 5 גופיות בצבע חאקי או ירוק, ואחת או שתיים גופיות לבנות. אין סיבה לקנות גופיות בחנויות יוקרה או מחנאות. 5 גופיות ב-50 שקל זה מספיק טוב.
חזיות, גרביים ותחתונים: ייתכן שתסגרו שבועיים בבסיס, ועל כן צריך להביא מספיק לבנים להחלפה. עשרה זוגות תחתונים אמורים להספיק. גם לבנים שלא לובשים תחתוני בוקסר מומלץ להביא זוג או שניים, לכל מקרה של שפשפת. לגבי גרביים, כדאי להביא כמה זוגות, אם כי הבנים יקבלו גרביים בבקו"ם. בכל מקרה, על הגרביים להיות שחורים או אפורים (ואפשר גם להביא כמה זוגות לבנים למד"סים). בנות, לא להביא יותר מדי חזיות, וחזיות ספורט עדיפות.

שריכת נעליים צבאיות (צילום: עודד קרני ,פז"ם)
ייקח קצת זמן עד שהנעליים שלכם יצברו פז"ם
צילום׃  עודד קרני

נעלי ספורט: למד"סים. קרביים, לא להשקיע יותר מדי, עוד תקבלו שוברי הנחה לקניית נעלי ספורט.
כפכפים: למקלחת. עדיף מגומי, שיתייבשו מהר.
לשינה: סדין או ציפה יספיקו. בחורף אפשר להיכנס לציפה ואיתה לשק"ש הצה"לי המחמם עד מאוד, שניקיונו בכל זאת מוטל בספק. בקיץ אפשר לפרוש סדין על מזרון או להתכסות איתו. אפשר להוסיף גם כרבולית, אם היא מתקפלת ולא תופסת יותר מדי מקום.
להגיינה: אפשר להביא תיק כלי רחצה, למרות שמקבלים בבקו"ם, או להסתפק בשקית. בכל מקרה, יש דברים בסיסיים שצריך להביא, ומעבר לזה לפי צרכים אישיים, מבלי להגזים. מברשת ומשחת שיניים; שמפו, מרכך וסבון אפשר להביא בכלי קטן, אין צורך באריזה משפחתית; דאודורנט; תכשירים לגילוח, כולל מראה בלתי שבירה, אם לדעתכם תצטרכו; גליל או שניים של נייר טואלט, לכל צרה שלא תבוא (ועדיף שיהיו גם כמה ריבועים מקופלים בפק"ל כיסים); לבנות – תחבושות וטמפונים, מברשת שיער וסכין לגילוח רגליים אם תרצו; בקיץ, קרם להגנה מהשמש; שפתון למניעת יובש בשפתיים.
תרופות: במידה ויש כאלה שאתם צריכים. עדיף שיהיו גם פלסטרים ואקמול, אבל את אלה תוכל לבקש גם מהחובש.
חומר נגד יתושים וטלק: שוב, במידה ותצטרכו תוכלו להשיג במרפאה, אבל עדיף שיהיו אל-תוש אישי וטלק בהישג יד.
שקיות: לא ייאמן כמה ששקיות הן דבר שימושי. ראשית, במקום להוציא לפחות 50 שקל על שק כביסה, שקית מהסופר בשימוש חוזר עושה בדיוק את אותה העבודה. מעבר לכך, העובדה שיש שקית פנויה בסביבה תמיד מוכיחה עצמה. אפשר, למשל, לסדר ככה את התיק – לחלק את הגרביים, התחתונים, הגופיות וכדומה בין שקיות שונות, וככה לא לבלות את כל שעת הט"ש בנבירה אינסופית.
טוש שחור, לא מחיק: יעשה פלאים ליכולתכם למצוא את הציוד שלכם ולשמור עליו. על כל דבר שאתם מקבלים – בין אם קיטבג או קסדה – שרבטו את שמכם בגאווה. "כל דבר", אגב, לא כולל את הנשק. גם עט תמיד עשוי להיות שימושי.

מה עושות המקפלות באפסנאות?(ארץ נהדרת )
עכשיו כל מה שנותר לך לקוות הוא שהאפסנאי יהיה נחמד אליך

פנס וסוללות: גם פנס מהמכולת ב-15 שקל יעזור בליל שדאות אפל. חבילת סוללות אחת יותר מתספיק, ואפשר אפילו להביא רק חלק ממנה.
מצית: תעזור לצורכי שפצורים.
טלפון סלולרי + מטען: אפשר להביא גם סוללה נוספת, אם יש. בכל מקרה, וכיוון שייתכן גם שתלונו בתנאי שדה, אין צורך להשאיר את הטלפון עליכם ודלוק מעבר לשעת ט"ש. בשאר הזמן ניתן לכבות אותו ולהשאירו בתיק הנעול, או בכיס.
כסף: עדיף שיהיה עליכם קצת כסף, לא יותר מדי, ועדיף כסף קטן לשימוש במכונות שתייה.
משקפיים ועדשות מגע: למי שצריך.
גומיות שחורות לשיער: לבנות, שיבינו מהר מאוד שתמו ימי השיער הפזור.
שימו לב! כדאי לבוא לבקו"ם לבושים בבגדי הספורט, וכך לחסוך מקום בתיק.

אפשר, אבל לא חייבים

סיכות ביטחון: למרות שיהיו כאלה גם בערכת התפירה, אפשר להביא עוד כמה מהבית, לצורכי שפצורים מהירים.
מדרסים: במידה ואתם זקוקים למדרסים אפשר להביאם, אבל אם תוכלו לחכות עד לחזרה הבייתה עם הנעליים, שתוכלו למדוד בתוכם את המדרסים, עדיף. אם יש לכם בעיה רפואית המחייבת מדרסים, אתם זכאים למדרסים מיוחדים על חשבון צה"ל.
אפשר להביא מגבת, על אף שמקבלים בבקו"ם, אבל לא להגזים בכמות או בגודל.
אפשר להביא משקפי שמש, אבל הזמן היחיד שתוכלו להרכיב אותם יהיה ביציאה ובחזרה מהבסיס.
אפשר להביא כמה כפפות גומי חד פעמיות למקרה של תורנויות מגעילות במיוחד. כמו כן, אפשר להביא אסלניות וקיסמי אוזניים.
בחורף אפשר להביא כובע גרב וכפפות, בשחור. שימו לב שלא בטוח שבכלל יתירו את לבישתם, וייתכן שיחלקו כפפות וכובעים צבאיים.

ממש לא צריך

רצועה או אביזרים אחרים לנשק: פשוט לא לקנות. מה שתצטרכו, תקבלו.
גרבי הליכה מיוחדים, או שאר שטויות בסגנון, שמנסים למכור לכם. אם במקרה תיתקלו בתנאי קור קיצוניים, תקבלו מהצבא ציוד מתאים. וכך או כך, בדרך כלל המוצרים בשק"ם שבבסיס זולים יותר מבכל חנות מחנאות שתמצאו בקניון, וזה כולל שמפו ומשחת נעליים.
משחות ותרופות למיניהן, שאין שום דרך לדעת אם באמת תשתמשו בהן. חומר דוחה יתושים וטלק הם בסיסיים, אבל לא צריך לרוקן את בית המרקחת מתרופות לשפשפות, פטריות, שלשולים ועצירות. אם תצטרכו, יש את כל אלה במרפאה הצבאית.
בנים גם לא צריכים להביא סכין גילוח, שמסופק ביום הגיוס.
כאמור, גם שק כביסה הוא לא חובה, ואותו יכולה להחליף שקית פשוטה בנאמנות גדולה.
לא צריך גם שקיות חימום, שהן בהחלט רומנטיות אבל לא שוות יותר מדי. אם המצב באמת יהיה רע, צה"ל יספק אותן בעצמו.
שרוכים, שמגיעים קומפלט עם הנעליים.
שום דבר שנושא סמל יחידה, גם אם עליה חלמתם כל חייכם. ראשית, תמיד קיים הסיכוי שתשובצו בסופו של דבר ליחידה אחרת. שנית, מדובר פשוט בסימן צעירות מובהק. ברוב הכשרות הטירונות יגדילו המפקדים לעשות ויטרטרו צעיר המעז לענוד סמל יחידה שלא הרוויח בזיעה.
כמו כן, בשום פנים אל תרכשו ציוד "כמו" צבאי – כומתה, חגורה, מדים. כל דבר שאי פעם תצטרכו, תוכלו להשיג. גם אם איבדתם משהו ואתם מפחדים שתעלה בגללו על מת"ש (משפט תשלום), תמיד יכול להיות שתצליחו להשיג את אותו המשהו, וגם אם לא, הקנס הכספי מזערי. בכל מקרה, פנו למפקד לדווח על אובדן ואל תחכו שהוא יגלה את זה בעצמו – הוא מחוייב להשלים את הציוד, ועדיף ללכת עם מעיל ולעלות למשפט מאשר לקפוא בלעדיו.
שק"ש: השק"ש הצה"לי מעולה (ולא חסרים גם כאלה שגונבים אותו בסוף השירות), ולהגיע עם שק"ש אחר לבקו"ם לא כל כך יעלה את הפופולריות שלכם בקרב החברים לגיוס.

חייל מכניס בגדים לתיק (צילום: עודד קרני ,פז"ם)
אל תדאג, אחרי שנה בצבא אתה תדע בדיוק מה אתה צריך להביא
צילום׃  עודד קרני

נגנים: בין אם MP3 או אייפוד, רצוי לא להביא, אפילו אם הנסיעה תהיה ארוכה. רוב הזמן תעדיפו גם ככה לישון, ועדיף להימנע מסכנות גניבה. בעתיד, כשתתאקלמו, תוכלו להביא את הנגנים.
כנ"ל גם לגבי כלי מיטה. יכול להיות שבמהלך השירות, או במידה והטירונות ארוכה במיוחד, יהיו מגורים בהם תוכלו להשתמש בסדין ובכרית, כמו בבית. חכו קצת, תדעו לאן אתם חוזרים, ורק אז החליטו מה להביא.
ממש אין צורך (או זמן) באיפור, על כל סוגיו.
פירסינגים, עגילים ותכשיטים: פשוט להסיר ולא להביא, שכן רובם נוגדים את חוקי הצבא.
גם לא צריך להביא אוכל, מעבר לכריך וממתק.
בגד ים: אתם פשוט לא הולכים ללבוש אותו במקלחות. לכל אחד יש רק כמה דקות להתקלח, במקרה הטוב, והדבר האחרון שיהיה לכם איכפת ממנו הוא מי מסתכל עליכם. ליתר דיוק, אף אחד לא מסתכל עליכם - כולם פשוט רוצים להרים כבר טלפון הביתה.
שימו לב! תמיד תוכלו להשלים קניות ציוד אחרי השבוע-שבועיים הראשונים, כאשר תדעו מה באמת חסר.

יום סיירות וגיבושים

יום סיירות וגיבושים (שייטת 13,סיירת מטכל,שלדג,טייס)
יום סיירות הינו יום שדה המיועד לבנים בלבד המיועדים לשירות ביחידה קרבית ומעוניינים להתנדב לשירות בסיירת מובחרת,
יום הסיירות מועבר על ידי יוצא סיירות מובחרות בעיקר על ידי יוצאי שייטת 13 וסיירת מטכל
יום הסיירות נמשך בין יום ליומיים (תלוי מזג אוויר) כאשר רובו נערך בתנאים פיזיים קשים הכוללים זחילות
ריצות ספרינטים ועליות דיונה. על ידי המאמץ הפיזי הרב המדריכים בודקים את האופי של המלשב ואת מידת התאמתו לסיירת\יחידה מובחרת
יום הסיירות הינו יום ממיין שבסופו מקבלים המלשבים הנבחרים גיבושי המשך בהתאם להתאמתם לאחת הסיירות\יחידות מובחרות
היחידות הממיינות ביום הסיירות: שייטת 13 קומדנו הימי של חיל הים,מדובר ביחידה מובחרת האחראית בעיקר על גזרת הים,סיירת מטכ"ל יחידה השייכת לחיל המודיעין ויעודה מסווג,שלדג יחידת קומנדו של חיל האוויר,קורס חובלים אשר מכשיר את דור העתיד של קציני שייטת 7צוללות ושייטת 3ספינות
לא כל אחד מתאים לשירות ביחידה מובחרת\סיירת,השירות הינו שירות קשה משמעותית פיזית ומנטלית
לכן סיירות ויחידות אלו מבצעות בדיקות קפדניות על ידי מיוני גיבוש וימי סיירות הנמשכים בין כמה ימים לשבוע.
ישנם גיבושים רבים ליחידות מובחרות רבות,תוכלו לקרוא אודות הגיבושים באתר
רשימת גיבושים עיקריים בצה"ל : גיבוש סיירת מטכל, גיבוש טייס, גיבוש שייטת 13,גיבוש שייטת 7 (צוללות),גיבוש שייטת 3(סטילים),גיבוש יחטיות(יחידות סיור), גיבוש יהלום (סיירת מובחרת של ההנדסה הקרבית), גיבוש חובלים.
הגיבוש בצהל נחשבים לקשים בעולם הכוללים מאמץ פיזי רב,הגיבוש נמשך
הגיבוש יחידה נמשך בדרך כלל בין כמה ימים לשבוע כאשר המאמץ הפיזי בו מכריע רבים.
יחידת הקומנדו הימי של צה"ל "שייטת 13" נחשבת לאחת היחידות הטובות בעולם. מסלול הלוחם ביחידה נחשב למסלול ארוך מאוד וקשה ונמשך שנה ושמונה חודשים. בשייטת 13 מחפשים קור רוח. מנטליות חזקה, סיבולת והעיקר להיות עצמכם כל אלו מרכיבים בשייטת מרקם אנושי מעולה ושירות מעניין בסיירת


 
eXTReMe Tracker
הכנה לצו ראשון. תפקידים, קורסים, מיונים, תאריכי גיוס, רשימת ציוד, טירונות, חיל השריון, חיל רגלים (חי"ר), חיל תותחנים, חיל הנדסה (הנדסה קרבית), חיל הים, חיל הרפואה, חיל האוויר, חיל החימוש, חיל שלישות, חיל החינוך, חיל המודיעין, מג"ב, גולני, אגוז, שלדג, סיירת מטכ"ל, 669, דובדבן, עוקץ, חובלים, קצין העיר, בית החייל, משכורת צבאית, חר"פ, גימלים, קצונה, הנחות לחיילים, עבודה מועדפת, פיקדון אישי, מענק שחרור, כנס משתחררים ועוד.

סיירות

יום סיירות,גיבוש מטכל,גיבוש שייטת,גיבושים,כושר קרבי,גיבוש חובלים,שייטת 13 ,סיירת מטכל,יום סיירות ינואר,קרבי,צהל,תוכנית אימונים ליום סיירות,תוכנית אימונים,תאריך גיוס,מאמרים על גיבושים,מאמרים

סה"כ צפיות בדף